Obiekt znajduje się w stolicy wyspy – Valletcie. Kiedyś pałac był rezydencją Wielkich Mistrzów Zakonu Joannitów, tradycja przetrwała, ponieważ dziś to również rezydencja ale już prezydenta Malty. Wielcy Mistrzowie stopniowo powiększali teren swojej rezydencji, rozbudowywali pałac i przyległy do niego teren.
Po likwidacji zakonu na wyspie obiekt został przekazany pod urząd państwowy. Na dzień dzisiejszy to miejsce pracy prezydenta Malty Część budynku jest zamknięta dla zwiedzających ale część funkcjonuje jako muzeum. Pałać przetrwał w idealnym stanie dlatego powinien znaleźć się w planie Państwa zwiedzania podczas pobytu na Malcie.
Cechy niesamowitego miejsca
Z zewnątrz można nie domyśleć się piękna, które kryje się w środku pałacu. Pałac Wielkiego Mistrza wzniesiony został z białego kamienia. Trochę przypomina fort, który posiada dwa dziecińce i nietypowy kształt.
Główne charakterystyczne cechy obiektu:
- Wewnętrzny arkadowy dziedziniec.
- Wieża – dzwonnica z zegarem.
- Niepozorny z zewnątrz – bogaty wewnątrz.
- Długość budynku 97 metrów, szerokość 83 metry.
- Imponująca wielkość pałacu – zajmuje cały kwartał.
- Wewnętrzne dziedzińce poświęcone zostały Neptunowi i księciu Alfredowi.
Na dziedzińcu Neptuna odnajdziecie Państwo piękny posąg poświęcony bogu morza, kiedyś zdobiący fontannę. Pierwotnie pałac był zbudowany z drewna, w późniejszy czasie mistrz Girolamo Cessare przekształcił go w dostojną kamienną budowlę. Niestety osobiście pałacu nie ukończył, po nim kontynuował prace Włoch Franciszek Laparelli. Malowidła projektował Mikołaj Nazaoni.
Z zewnątrz pałac zmieniał się wielokrotnie. Ulegał uszkodzeniom a póżniej był restaurowany. Jego obecny wygląd pochodzi z 1800 roku. Wówczas Brytyjczycy odbili Maltę z rąk Napoleona a pałac przekształcił się w siedzibę gubernatora wyspy, przeszedł więc gruntowny remont. Od 1921 roku obiekt był siedziba parlamentu, a 55 lat póżniej stał się miejscem pracy prezydenta Malty i jego rezydencją.
Co zobaczymy we wnętrzach barokowego pałacu?
Wnętrze budynku zdobi najlepsze tradycje stylu barokowego. Jest tu wiele różnych szczegółów:
- liczne rzeźby;
- płaskorzeźby;
- unikalne mozaiki;
- bogate malowidła.
Drogocenne elementy wystroju pałacu zostały stworzone przez utalentowane ręce włoskich mistrzów, dlatego przetrwały do dziś.
Jednym z ciekawszych pomieszczeń pałacu jest bez wątpienia Sala Tronowa, w której znajduje się cykl 12 fresków prezentujących oblężenie Malty z 1565 roku przez flotę i wojsko sułtana Sulejmana Wspaniałego, namalowanych przez Mattea Pereza d’Aleccio. Obok znajduje się jadalnia, w której uwagę przyciągają wspaniałe żyrandole z XVII wieku oraz galeria królów brytyjskich. Na uwagę zasługuje Salę Tapiserii, która w czasach joannitów była Salą Rady, wypełnia kolekcja ogromnych gobelinów ze scenami z krajów egzotycznych: Ameryki Południowej, Karaibów, Afryki i Indii. Podarował ją w 1710 roku wielki mistrz Ramon Perellos. Spacerując długimi korytarzami pałacu podziwiać możemy ich bogato zdobione sklepienia, średniowieczne zbroje rycerskie, a przede wszystkim przepiękne freski oraz wizerunki mistrzów zakonu.
Kolejnym niezwykle interesującym miejscem zlokalizowanym na terenie kompleksu pałacowego jest Zbrojownia, mogąca pochwalić się jedną z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich. Kolekcja liczy ponad sześć tysięcy eksponatów: zbroje, muszkiety, miecze, szable, pistolety, kindżały … Robi wrażenie! Tę część miasto obejdziecie Państwo spacerkiem po drodze odwiedzając Pałac Wielkich Mistrzów
Z pewnością dostarczy Państwo niesamowitych wrażeń. Pałac Wielkiego Mistrza dostępny jest dla zwiedzających codziennie, z wykluczeniem dni specjalnych – świąt, uroczystości z udziałem prezydenta.
Wiedza i kompetncja płynie z twoich postów inspirują i zmuszają do refleksji. Dzięki Ci za tak bogaty wkład w społeczność blogową. Trzymaj tak dalej Cześć!