Malta – atrakcje wyspy

Malta atrakcje - wyspy Malta

Malta – to małe państewko na Morzu Śródziemnym. Co roku odwiedzanie tłumnie przez turystów. Wielkość Malty pozwala objechać ją w ciągu jednego dnia i zobaczyć najciekawsze miejsca.

Przyjeżdżając na tydzień możecie Państwo odkryć Maltę na swój sposób. Przyjeżdżając na dłużej Państwa wyprawa może być jeszcze bardziej ekscytująca. Będziecie mieć Państwo więcej możliwości i będziecie mogli skorzystać z większej ilości wycieczek, oferty muzealnej, dotrzeć do wszystkich zakątków bajecznej Malty, odwiedzić również wyspy w jej archipelagu.

Na wyspach przez cały rok króluje delikatny, ciepły klimat, każda pora jest dobra na odpoczynek. Oczywiście wybierając się w zimie na Maltę proszę wziąć pod uwagę, że leżenie cały dzień na plaży nie będzie możliwe. Wtedy temperatura utrzymuje się w granicach 15 stopni Celsjusza.

Jest to jednaj idealny czas na zwiedzanie i poznawanie maltańskich perełek, zarówno historycznych jak i przyrodniczych. Z pewnością świetna infrastruktura i połączenia autobusowe będą w tym omocne.
Maltę można więc odwiedzić o każdej porze roku.

Malta atrakcje : Lazurowe Okno, Boski Łuk

Lazurowe Okno – Gozo

Jedną z głównych atrakcji było jeszcze do 2017 roku słynne Lazurowe Okno czyli niesamowita formacja skalna – skalny most, w zatoce Dwejra na Gozo.

W wyniku silnego sztormu niestety ,cieszące do tej pory rzesze turystów, niezwykłe zjawisko 8 marca 2017 roku przestało istnieć. Z impetem runęło do morza.

Nie znaczy to jednak, że na Gozo nie ma co oglądać . Atrakcji pozostaje wiele.

Sama zatoka Dwejra, zasługuje na uwagę, mimo ,że nie ma już tutaj słynnego Lazurowego Okna, można zrobić sobie piękną sesję zdjęciową i pozachwycać się zjawiskowymi pejzażami.

Mdina

Miasto – muzeu, dawna stolica Malty. Zachowała swoją średniowieczną atmosferę. Mdina ma około 4000 lat. Na małej przestrzeni około 1 km kwadratowego mieszka 300 osób.

Miasto powstało na skale i otoczone jest potężnymi murami.

Zachwyca swoją dostojnością, pięknymi uliczkami, placykami i świątyniami.

Atrakcje Malta: Mdina
Malta atrakcje : Ogród Botaniczny św. Antoniego

Ogród Botaniczny

Kiedy padnie pytanie co jeszcze odwiedzić na Malcie odpowiemy ,że jest takie miejsce. Obowiązkowo trzeba zawitać do ogrodów Świętego Antoniego. To oaza ciszy i spokoju również dla miejscowych.

Egzotyczne rośliny, drzewa, kwiaty a pomiędzy nimi dostojne rzeźby, gdzie nie gdzie żywe zwierzęta.

Cieszy oko każdy element dekoracji, zdobione chodniki, fontanny i stawy. To świetne miejsce w zimie, kiedy jest sezon na pomarańcze. Są one sprzedawane lub rozdawane turystom jako prezent bożonarodzeniowy.

ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY

Zapraszam biura podróży i touroperatorów do współpracy przy tworzeniu grup wycieczkowych na Malcie

KONTAKT
Malta atrakcje - Valletta City Park

Park miejski

Górne i dolne ogrody w Valletcie to jedno z ważniejszych miejsc na trasie zwiedzania.

Przede wszystkim zachwyca niepowtarzalny widok na zatokę oraz Trzy Miasta, ciekawe gatunki roślin i oryginalne rzeźby wplecione w scenerię ogrodów.

Dolne Ogrody różnią się większym spokojem, zawsze jest tu mniej gości. To tutaj możecie Państwo odpocząć i trochę pomedytować czemu będą sprzyjać równie piękne widoki jak z Górnych Ogrodów.

Tajemnicza jaskinia

Na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty odnajdziemy ciekawostki archeologiczne.

Odwiedzając główną atrakcję tej części Malty, krasową jaskinię Ghar Dalam, gdzie archeolodzy odnaleźli szczątki prehistorycznych zwierząt oraz człowieka, żyjącego na tych terenach prawdopodobnie już 7000 lat temu.

Malta atrakcje - Tajemnicza Jaskinia
Atrakcje Malty - Bazylika Matki Bożej z Ta Pinu

Bazylika Ta-Pinu na Gozo

Wyjątkowy kościół, który powstał w wyniku cudów i tajemniczych wydarzeń.

To tutaj jeden z mieszkańców wyspy usłyszał głos samej Matki Boskiej. Po tym wydarzeniu miały tu miejsce liczne cuda.

Jest to wyjątkowe miejsce, z pięknymi mozaikami, przykład świetnego wykorzystania kamienia w tym regionie. Jego piękno uzupełniają obrazy, freski a głównym skarbem w kościele jest cudowny obraz Matki Boskiej.

Mimo swych ogromnych rozmiarów bazylika odznacza się lekkością i przejrzystością. To miejsce bardzo wyjątkowe.

Malta atrakcje: Mnajdra

Mnajdra Qrendi

Kompleks megalitycznych budowli naprzeciwko wysepki Filfla wniesiony na listę UNESCO.

Odnajdziecie je Państwo w przepięknej scenerii, na wybrzeżu, wśród skał i kwiatów.

Robi niesamowite wrażenie, świątynię wzniesiono z wapiennych bloków, między innymi użyto wapienia koralowego, który wykazuje wyjątkową odporność na słońce i wilgoć.

Zwiedzanie urozmaici Państwo film, który opowiada o powstaniu tych niezwykłych budowli.

Mnajdra Qrendi to jeden z wielu odkrytych obiektów megalitycznych na wyspach Malta i Gozo.

Bunkier Lascaris

To na jego dachu położone są Górne Ogrody w Valletcie. Bunkier stanowi cały system tuneli wykorzystany szczególnie w czasie II wojny światowej. Tutaj mieściła się kwatera główna, z której dowodzono obroną Malty. Dzisiaj obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Atrakcje na Malcie: Bunkier Laskaris, Schronisko
Malta atrakcje: Stary Zamek Casa Rossa Piccola

Stary zamek

Co zobaczyć podczas tygodniowego pobytu na Malcie?

Casa Rossa Piccola – pięknie zachowany zabytkowy pałac. Pałac jest własnością prywatną pewnej arystokratycznej, maltańskiej rodziny ale część rezydencji jest udostępniona dla zwiedzających.

Przez wieki swego istnienia ten wyjątkowy obiekt nie uległ zmianom ani przebudowom.

ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY

Zapraszam biura podróży i touroperatorów do współpracy przy tworzeniu grup wycieczkowych na Malcie

KONTAKT
Atrakcje na Malcie: Hal Saflieni Hypogeum

Hal Saflieni

To intrygująca podziemna budowla , która służyła kiedyś jako miejsce pochówku oraz kultu.

Powstała około 2500 roku p.n.e. Hypogeum składa się ze skalnych komór, połączonych ze sobą na kilku poziomach. Ze względu na małe rozmiary obiektu ograniczona jest ilość odwiedzających w ciągu dnia. Trzeba więc zrobić wcześniej rezerwację.

Pałac Wielkiego Mistrza

Jest to obiekt, który musi się znaleźć w planie Państwa zwiedzania.

Kiedyś należał do rycerzy maltańskich i był siedzibą Wielkiego Mistrza, za czasów angielskich rezydencją gubernatora wyspy. Dzisiaj mieści się tu urząd prezydenta.

Pałac można zwiedzać, wyjątek stanowią ważne spotkania i uroczystości państwowe.

W zbrojowni pałacu znajduje się jedna z największych kolekcji broni z czasów Kawalerów Maltańskich. W pałacowych pomieszczeniach można podziwiać piękne gobeliny francuskie, wspaniałe freski, portrety znanych maltańskich osobistości. Ten pałac zachwyci każdego.

Atrakcje na Malcie: Rezydencja, Pałac Wielkiego Mistrza
Malta atrakcje: Muzeum Motoryzacji

Muzeum klasycznych samochodów

Wyjątkowa kolekcja starych samochodów i motocykli z lat 40-60 XX w.

Eleganckie, piękne, zachwycające. Jednocześnie pozwalają nam sobie wyobrazić jak dalece technika poszła do przodu.

Forty

Malta to również przykład wspaniałej architektury fortyfikacyjnej.

Do najznamienitszych należy ciąg murów obronnych i innych umocnień wokół miasta Birgu.

Do najstarszej i jednocześnie najpiękniejszej części tych fortyfikacji należy fort Świętego Anioła. Rozbudowany w czasach zakonu Kawalerów Maltańskich , odegrał ważną rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku a potem w czasie II wojny światowej.

Atrakcje na Malcie: Fort Świętego Anioła
Malta atrakcje: Katedra św. Pawła

Katedra świętego Pawła w Mdinie

To barokowy klejnot w całej pięknej kompozycji jaką stanowi średniowieczna Mdina – była stolica Malty. Tradycja mówi, że katedra stoi na miejscu willi Publiusza, rzymskiego namiestnika Malty w czasie, gdy św. Paweł Apostoł wylądował na wyspie.

Dzisiejsza z XVII wieku świątynia wyróżnia się barokowym bogactwem zdobień. Podłogę wypełniają kolorowe memoriały i grobowce z marmuru, a boczne kaplice i sklepienie nawy głównej ozdabiają różnorodne freski oraz obrazy.

Malta – inne atrakcje na wyspie

Mggar

To mała miejscowość w północno-zachodniej części Malty.

W samej miejscowości możemy zobaczyć kościół farny o potężnych rozmiarach, natomiast na jej obrzeżach znajdują się dwa niezwykle cenne zabytki – dwie z siedmiu świątyń megalitycznych Malty, obie wpisane na listę UNESCO. Region słynie z upraw rolniczych przede wszystkim plantacji truskawek. Możemy tutaj nacieszyć oko wiejskimi widokami i spróbować dobrego jedzenia.

Marsaxlokk

Rybacka wioska Marsaxlokk to miejsce autentyczne, przepełnione duchem maltańskich tradycji. Głównym elementem miasteczka są bajeczne, kolorowe łodzie i targ ciągnący się wzdłuż nabrzeża.

Znajdziemy na nim słodkie przysmaki (genialnie maltańskie kannoli oraz ciastka z figami!), świeże ryby i owoce morza, warzywa i owoce, ale także ubrania, zabawki czy artykuły gospodarstwa domowego. Odpocząć można w jednej z restauracyjek delektując się maltańską kuchnią.

Armstrongi

Na terenie fortu Rinella zobaczymy Monstrualną, 100-tonową armatę Armstrong kaliber 450 mm.

Do wystrzelenia 900-kilogramowego pocisku potrzeba 200 kg prochu.

Raz do roku grupa ochotników przebranych w brytyjskie mundury oddaje pokazową salwę przy użyciu samego prochu.

Atrakcje na Malcie: wioska rybacka Marsaxlokk

Malta atrakcje, rady od byłych turystów

Co zobaczyć na Malcie, porady od doświadczonych turystów

Kilka wyjątkowo pięknych miejsc, które odzwierciedlają niepowtarzalność Malty.

  1. Złota plaża – Golden bay – piasek, piękne widoki , cudowne morze do kąpieli , to miejsce, które cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów.
  2. Spinola. Niewielka zatoka stanowi centrum tętniącego życiem kurortu. Jest otoczona przez liczne kawiarnie i bary. Z ich tarasów można obserwować wodę, malownicze zachody słońca i cumujące tu łodzie rybackie.
  3. Xlendi . Jedno z najpiękniejszych miejsc w archipelagu maltańskim. Klify, lazurowa woda, piękne zachody słońca i wyśmienite dania w lokalnych restauracyjkach.
  4. Lazurowa Grota.Niesamowite skalne zjawisko stworzone przez przyrodę. Romantyczne, spokojne, tajemnicze i zadziwiające. Główną atrakcją jest tutaj rejs łódkami do Lazurowej Groty.
Malta jest niewątpliwie jednym z najbardziej unikalnych miejsc na kuli ziemskiej i na pewno trzeba ją przynajmniej raz w życiu odwiedzić.

Hotel w sezonie trzeba rezerwować wcześniej.Pomocą służą liczne portale internetowe i biura podróży, dzięki którym organizacja odpoczynku na Malcie będzie sprawniejsza.

Jeżeli planujecie Państwo wygrzewać się na słońcu i pływać w morzu wybierajcie okres od połowy maja do października.

Jeżeli chcecie skoncentrować się na zwiedzaniu to najlepszą porą będzie jesień i wiosna. Przed podróżą zorientujcie się które miejscowości co oferują i wybierzcie Państwo najodpowiedniejszą dla siebie.

Zaplanujcie co chcecie zobaczyć aby wykorzystać maksymalnie ten piękny czas na wyspie. Do zobaczenia !