Co to takiego?

To jedna z najciekawszych i najpiękniejszych atrakcji na Malcie.
Często jest mylona z Błękitną Laguną, która znajduje się na północnym zachodzie archipelagu maltańskiego, przy wyspie Comino. Oczywiście ją też powinni Państwo zobaczyć ale to już podczas wizyty na Gozo.

Błękitna Grota to zupełnie inne miejsce, które muszą Państwo obowiązkowo włączyć do programu swojej maltańskiej przygody.
To kompleks siedmiu grot, zlokalizowanych wzdłuż południowego wybrzeża, naprzeciw niedużej wysepki Filfla – najdalej na południe wysuniętego punktu archipelagu i niecały kilometr od wioski Zurrieq.

Nazwa pochodzi z lat 50-tych, kiedy stacjonował tutaj brytyjski garnizon. To między innymi z jego powodu wysepka Filfla pomniejszyła swoją powierzchnię trzykrotnie na skutek podwodnych eksperymentów z ładunkami.

Błękitna Grota na Malcie

Brytyjscy żołnierze porównywali grotę z podobnym miejscem na Capri, zwracając uwagę na wyjątkowy, błękitny kolor wody i tak przyjęła się nazwa, która króluje do dziś.

Cały kompleks tworzą formacje skalne (najwyższy łuk ma 30 metrów ) oraz system sześciu innych jaskiń.
Znajdziemy wśród nich Jaskinię Miesiąca Miodowego, Kocią Jaskinię czy Jaskinię Refleksów.

Głęboka, otwarta toń wody, wiatry i inne siły przyrody stworzyły to niepowtarzalne zjawisko.
Na przestrzeni wieków ciągłe uderzenia fal o twardą powierzchnię skały doprowadziły do powstania ogromnej groty schowanej pod potężnym łukiem skalnym oraz innych mniejszych formacji skalnych oraz jaskiń.

Błękitna Grota to cud przyrody, niesamowite zjawisko, które najpiękniejszą postać przyjmuje w jasne, słoneczne dni.

Wtedy błękitne niebo odbija się od białego piaskowego dna morskiego pojawiają się bajkowe efekty, woda przyjmuje liczne odcienie lazuru i kobaltu.
Dodatkowo na ścianach jaskini odbijają się fosforyzujące, mocne kolory podwodnej flory : pomarańcz, purpura, zieleń, wszystko to tworzy zachwycającą grę barw i kolorów.

Jaka pora jest najlepsza na odwiedzenie Błękitnej Groty?

Ponieważ znajduje się ona w południowo-wschodniej części wyspy najlepszy moment na podziwianie tego cudu przyrody to pierwsza połowa dnia, w słoneczne, jasne dni.

Gwarantuje to najlepsze położenie słońca w stosunku do jaskiń, idealne oświetlenie, dzięki któremu powstają niesamowite efekty na powierzchni wody .
Wczesna pora odwiedzin zapewni również mniejszą ilość zwiedzających i spokojniejsze morze.

Rejsy do Błękitnej Groty

Rejsy do Błękitnej Groty odbywają się od godziny 9.00, ale jeżeli przyjedziecie Państwo wcześniej możecie pospacerować i popodziwiać zapierające dech w piersiach widoki z kilku punktów widokowych, znajdujących się wokół groty.

Jeszcze przed rejsem można przygotować się na najpiękniejsze wrażenia, które Państwa czekają. Z platformy widokowej widoczny jest bowiem największy łuk skalny nad Błękitną Grotą i rozpościera się cały widok na majestatyczne klify.

Droga do punktu widokowego prowadzi z parkingu dla autokarów i dotrzeć do niej można w ciągu kilku minut.
W pobliżu znajdziemy kilka restauracji gdzie można spróbować lokalnych dań, owoców morza, zupy rybnej i podczas morskiej uczty rozkoszować się pięknym pejzażem.

Pływanie, nurkowanie, czy snorkeling, często spolszczany jako „snurkowanie” czyli oglądanie podwodnego świata przez maskę z rurką, są w tym miejscu ograniczone.

Aby podziwiać Błękitną Grotę z morza mamy dwie możliwości: wynająć prywatny jacht ( i wtedy mamy szansę na pływanie i zejście pod wodę) lub wykupić bilet na rejsy łódkami, które odbywają się codziennie , oczywiście pod warunkiem, że pogoda na to pozwala .
W czasie sztormu i silnego wiatru łódki nie wypływają w morze.

Nurkowanie w samej przestrzeni grot byłoby niemożliwe ze względu na duży ruch i to, że łódki mają ograniczony czas rejsu.

Oczywiście wokół nabrzeża można pływać i nurkować . Wielu nurków przyjeżdża specjalnie aby podziwiać zatopione w okolicy wraki statków.
Jest miejsce na plażowanie. Co prawda tylko betonowy taras ale sami mieszkańcy spędzają tu czas dla warunków, jakie zapewnia im morze.
Głębokie, czyste , błękitne wody sprawiają, że jest świetna widoczność a odpoczynek w tym miejscu staje się wspaniałą przygodą.

Tę przygodę możecie przeżyć również Państwo decydując się na odwiedzenie Błękitnej Groty.

Serdecznie zapraszam!!!

Zarezerwuj wycieczkę na Błękitna Grota

REZERWACJA