Ten wspaniały obiekt znajduje się w Valletcie – stolicy Malty To jedna z głównych atrakcji Malty, której nie można ominąć podczas pobytu na wyspie. Świątynia zachowała swój pierwotny wygląd z XVI wieku. Jest ona niesamowicie piękna i przemyślana.

Przede wszystkim zachwyca niesamowity wystrój wewnątrz oraz aura tajemniczości.

Konkatedra Świętego Jana projektował słynny inżynier wojskowy Giraloma Cassar, według jego zamysłu obiekt miał mieć kształt fortu a wewnątrz spełniać rolę świątyni. Plan się udał. Rzeczywiście fasada przypomina budowlę obronną. W centrum znajduje się wejście udekorowane kolumnami. Po dwóch stronach umieszczone zostały dwie kwadratowe dzwonnice. Z tyłu rysują się dwa skrzydła budynku. Z zewnątrz katedra wygląda skromnie, nic nie wskazuje na niesamowite bogactwo wnętrza.

Katedra św. Jana Valletta

Wyjątkowe cechy świątyni:

  1. Nietypowa forma w kształcie trójkąta, do której dobudowanych zostało trzynaście kaplic.
  2. Osiem głównych kaplic. Każda dla innego langues zakonu joannitów (grupy językowe wewnątrz zakonu : włoska, niemieckiej, francuskiej, prowansalskiej, angielskiej, kastylijskiej, aragońskiej i owernijskiej) .
  3. Kaplica Matki Boskiej z Filerimos.
  4. Pozostałe kaplice każda z nich piękna i wyjątkowa.
  5. Unikalny wystrój w stylu barokowym.
  6. Nawa główna o długości 53 metrów i szerokości 15 metrów
  7. Sklepienie świątyni z zachwycającymi malowidłami z życia świętego Jana.

Dzięki specjalnej technice wydają się mieć niesamowitą głębię Ołtarz główny z XVII -wieczną sceną chrztu Chrystusa. Podczas pobytu w Valletcie katedrę trzeba obowiązkowo zobaczyć.

Katedra św. Jana z przewodnikiem

Co kryje jej wnętrze Konkatedra Świętego Jana?

W pierwszej kolejności należy się udać do kaplicy Niemieckiej, w której znajduje się ołtarz ze sceną narodzenia Pańskiego i rzadkim obrazem w centrum.

Kaplica Włoska poraża bogatą złotą ornamentyką oraz unikalnymi obrazami i pięknym ołtarzem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Kaplica Francuska wyróżnia się niesamowitą drewnianą dekoracją rzeźbiarską. Pierwotna kaplica w XIX wieku została zastąpiona nową, ale ta również wygląda bogato i zachwycająco. Obok znajduje się Kaplica Prowansalska. Należy do najstarszych i zdobiona jest wyjątkową rzeżbą w kamieniu. Posiada również wysokiej klasy malowidła.

Kaplica Anglo-bawarska wcześniej używana była jako pomieszczenie na święte przedmioty, relikwie. Dziś trudno w niej oderwać oczy od zachwycających malowideł, rzeżb, bogactwa detali.

Najpiękniej prezentuje się Kaplica Matki Boskiej z Filerimos. Wchodzi się do niej bramą z litego srebra. Obok wspaniałych rzeżb, mozaik, złotych zdobień nie można przejść obojętnie.

Kaplica Owernii – patronuje jej święty Sebastian, którego męczeństwo ukazują zdobienia w ołtarzu.

Kaplica Hiszpańska( Aragońska) poświęcona św. Jerzemu, czego dowodem widoczne tu płótno mężczyzny na koniu autorstwa Mattii Preti. Króluje w niej rzecz jasna barok w czystej postaci.

Kaplica Kastylii, Leon i Portugalii – choć poświęcona św. Jakubowi, słynie ze szczątków św. Klemensa. Ołtarz kapliczny ukazuje św. Jakuba Mniejszego; jest też obraz ukazujący św. Jakuba wypędzającego Maurów z Hiszpanii.

Katedra św. Jana - wizytówka Malty

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oratorium z obrazami mistrza Caravaggia. Przylegające do Konkatedry Oratorium było pierwotnie prywatną kaplicą Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego. Wchodzi się do niego bezpośrednio z wnętrza Konkatedry Św. Jana. We wnętrzu Oratorium podziwiać można dwa wielkie obrazy Caravaggia – artysty, który łamał obowiązujące w jego czasach kanony w sztuce.

Zobaczycie tu Państwo obrazy: św.Hieronim, ścięcie św.Jana Chrzciciela. Krypty z ciałami około 400 rycerzy i oficerów Zakonu. Konkatedra to miejsce unikalne, wyjątkowe, obowiązkowy punkt programu.

Konkatedra Świętego Jana – jest wielkim muzeum i świadkiem historii wyspy. Odwiedzając to miejsce pogrążycie się Państwo w wielkiej, ciekawej, wielowiekowej historii Malty.

Zarezerwuj wycieczkę do katedry św. Jana

REZERWACJA