Świątynie megalityczne Hajar Im To wyjątkowe zabytki na wyspie, świetnie zachowane z czasów prehistorycznych, zachwycające i tajemnicze. Niesamowite jest ich położenie – na szczycie morskich skał.

W połączeniu z ogromnymi kamiennymi blokami, fragmentami ścian budowli wszystko robi niesamowite wrażenie. Jak uważają naukowcy takie było zamierzenie budowniczych tych tajemniczych świątyń.

Funkcje

Dziś obiekty są udostępnione do zwiedzania. Dla wygody zwiedzających i dodatkowej ochrony od niepogody zabezpieczone są płóciennymi namiotami. Na miejscu odnajdą Państwo centrum informacji gdzie między innymi można zaznajomić się z historią tych budowli, dostępny jest film w 4D, strefa dla dzieci- tutaj najmłodsi turyści mogą samodzielnie stworzyć taką budowlę.

Hagar Qim to pierwsza świątynia, którą zobaczą Państwo po opuszczeniu centrum dla zwiedzających. Cały kompleks składa się ze świątyni głównej oraz sąsiadujących z nią megalitycznych struktur Uwagę zwraca od razu monumentalna fasada z wejściem do budowli centralnej (wejście tworzą potężne bloki kamienne), która daje wyobrażenie jak mogło wyglądać wszystko kiedyś, kiedy wszystkie obiekty istniały w całości. Musiało to robić ogromne wrażenie.

Kiedyś świątynie te były zadaszone, dach stanowiły również bloki kamienne ale niestety zawaliły się. Proszę zwrócić uwagę na prawą stronę od wejścia, dostrzeżecie tam Państwo potężny megalit, którego waga przewyższa 20 ton. Sama budowla to ciąg połączonych ze sobą komnat i pomieszczeń, w znacznej większości o owalnym kształcie. Można odnaleźć tu logikę w planowaniu co odróżnia ten kompleks od innych tego typu budowli na Malcie, które zazwyczaj maja kształt koniczyny.

W pierwszym pomieszczeniu proszę zwrócić uwagę na głaz ołtarzowy z elementami rzeźbiarskimi. Trochę dalej zobaczą Państwo jeszcze dwa ołtarze prawdopodobnie dla rytuałów ofiarnych. To właśnie tutaj archeolodzy odnaleźli słynna figurkę „maltańskiej Wenus ” – kobiety o bardzo obfitych kształtach zwanej również „pulchną damą”. Oryginał można zobaczyć w stolicy w Muzeum Archeologicznym.

Megalityczne świątynie Hagar Qim i Mnajdra

Mnajdra

Idąc dalej, 700 metrów za Hagar Qim odnajdziecie Państwo kolejny kompleks megalitycznych świątyń – Mnajdra. Zespół trzech budynków powstał na bardziej żyznym terenie i posiadał łatwiejszy dostęp do morza od strony południowej. Obserwując położenie innych megalitycznych świątyń na terenie Malty jasno widać, że prehistoryczni mieszkańcy wznosili je na obszarach, które sprzyjały uprawie ziemi i oferowały prosty dostęp do linii brzegowej. Zdecydowanie architektura tych budowli była bardziej skomplikowana od Hagar Qim. Budynki były trzy, w kształcie koniczyny i każdy powstał w innym czasie pomiędzy 3600 – 3000 p.n.e

Najstarsza budowla, nieduża, z prawej skierowana jest na południowy zachód i wyspę Filfla. Centralna świątynia położona jest w części południowo-wschodniej i jest najmłodsza.

W prawej apsydzie znajduje się oddzielne pomieszczenie , do którego można wejść przez wąską szczelinę. Niestety do tej pory nie znamy funkcji tego miejsca. Istnieje przekonanie, że południowa budowla jest pełna linii słonecznych – symbolicznych znaków. W Hagar Qim również mamy miejsce gdzie przez szczelinę w czasie przesilenia letniego wpadają promienie wschodzącego słońca Zamawiając wycieczkę z przewodnikiem będziecie mogli Państwo poznać historię tych tajemniczych budowli i podziwiać je w najlepszym do tego momencie.

Inne zabytki

Wokół stanowisk archeologicznych są również liczne ścieżki przyrodnicze, z których otwiera się niezapomniany widok na morze i wysepkę Filfla. Jedną z tras można podejść do wieży strażniczej , położonej na klifie, w pięknym miejscu. Wzniesiona została w XVII wieku i jest to jedna z trzynastu wież , które powstały za panowania Wielkiego Mistrza Martina de Redina. Obok jest miejsce na odpoczynek i punkt widokowy oraz pomnik poświęcony sir Walterowi Congreve, byłemu gubernatorowi wyspy, który zażyczył sobie aby jego prochy zostały rozsypane do morza.

Sama wieża pełniła strategiczną funkcję w maltańskim systemie obrony, gdyż tuż obok znajduje się niewysoki szelf umożliwiający proste przedostanie się na ląd od strony morza. Można jeszcze przespacerować się na zachód do Ghar Lapsi. Stąd roztacza się piękny widok na wyspę Filfla, oddaloną od brzegu o 5 km.

Zarezerwuj wycieczkę do Megalityczne świątynie Hagar Qim i Mnajdra