Jeśli planujesz odpoczynek na Malcie, przeczytaj najpierw te informacje.

Malta zimą i Malta latem to dwie różne wyspy, ale niezależnie od pory roku można na wyspie spędzić wspaniale czas.

Określmy jak można spędzić wolny czas podczas pobytu na Malcie.

Malta zimą

Malta zimą

Turyści, przebywający na wyspie zimą mogą rozkoszować się chłodną ale słoneczną pogodą, świeżą zielenią i kwitnącymi drzewami. Mogą wziąć udział w organizowanych na miejscu wycieczkach www.maltatravelguide.pl i spacerach, odwiedzić muzea, wziąć udział w licznych imprezach i festynach, obchodach Świąt Bożego Narodzenia, 10 lutego w Święcie Rozbicia Okrętu Św. Pawła (San Pawl Nawfraggu) – mieszkańcy Malty upamiętniają w ten dzień przybycie apostoła Św. Pawła na wyspę. Wypadek statku apostoła przy wybrzeżu dał początek chrześcijaństwa na Malcie.

Plusem będą oczywiście niższe ceny w hotelach ( zdecydowanie taniej niż latem), sezonowe wyprzedaże i spa.

Turystyka aktywna i wycieczki

Turystyka aktywna i wycieczki

Zima na Malcie ze względu na brak upałów to najlepszy czas dla turystyki aktywnej na świeżym powietrzu.

Najbardziej optymalny wariant, który umożliwi zgłębianie piękna oraz tajemnic Malty, to skorzystanie z bogatej oferty wycieczek grupowych oraz indywidualnych.

Rozpocząć można od klasycznej wycieczki „Malta w jeden dzień„, aby mieć wyobrażenie na temat samej wyspy i jej historii. Będzie to świetny wstęp do dalszych, już szczegółowych eskapad po pozostałych zakątkach wyspy.

Polecamy skupić się na historii głównych atrakcji : Valletcie i trzech miastach Bajeczna Valletta i Trójmiasto, Rabacie, Mdinie i Moście (wycieczka Perły Malty), jak również odwiedzić sąsiednią wyspę Gozo (wycieczka Gozo), która bardzo się różni atmosferą i pejzażami od swojej większej siostry.

Wspomniane powyżej miasta to oczywiście nie wszystkie atrakcje na wyspie, które zobaczycie Państwo podczas wycieczek.

Podczas wspólnego odkrywania Malty pojawi się również słynna wioska filmowa, Popeye Village, poznają Państwo najpiękniejsze, piaszczyste plaże Malty, cud przyrody – Błękitną Grotę czy megalityczne świątynie Hajar Qim i Mnajdra, rybacką wioskę Marsaxlokk, ogrody świętego Antoniego i wiele innych zabytków i ciekawych miejsc.

Czas wolny po zwiedzaniu można przyjemnie spędzić spacerując po nabrzeżach nadmorskich kurortów takich jak: Sliema, St. Julians, Budżiba, Melieha… i jedząc kolację w jednej z wielu restauracji z lokalną kuchnią. Obowiązkowo trzeba spróbować takich dań jak duszony królik, ośmiornica czy zupa rybna ALJOTTA.

Na parę godzin można również zaglądnąć do wspaniałych spa w miejscowych hotelach ( 4*, 5*) aby oddać się pełnemu relaksowi po trudach zwiedzania i nabrać sił na kolejne eskapady po wyspie.

Niedrogie hotele zimą na Malcie

Niedrogie hotele zimą na Malcie

Czas zimowy, zwłaszcza już po Bożym Narodzeniu to niski sezon, ceny wówczas w hotelach bardzo znacząco spadają i w porównaniu z latem są naprawdę bardzo atrakcyjne.

Właśnie ta pora jest idealna dla turystów z mniejszym portfelem, którzy bez ograniczeń mogą skorzystać z oferty komfortowych 4* hoteli.

Większość tego typu hoteli znajduje się w takich miastach jak Sliema, St. Julians, Budżiba, Aura, Melieha.

Infrastruktura w tych miejscowościach jest na wysokim poziomie, niezależnie od cichej, spokojnej pory roku, gwarantuje dobrą jakość wypoczynku.

W ostatnich latach na Malcie pojawiło się dużo niedrogich apartamentów i hosteli w przeróżnych zakątkach wyspy. Polecamy śledzić ofertę noclegową w sezonie zimowym.

Spa na Malcie

Spa na Malcie

Często turyści uważają Maltę zimą za mało atrakcyjny kierunek ponieważ nie przez cały czas można kąpać się w morzu.

Alternatywą dla letnich kąpieli w morzu zimą może być oferta spa.

Znajdziemy ją w każdym 4* i 5* hotelu.

(The Phoenicia Malta, Westin Dragonara, Excelsior Grand Hotel, Corinthia San Gorg, Dolmen, db Seabank Resort + Spa, Solana Hotel & Spa, Intercontinental, db San Antonio Hotel + Spa, …).

Ceny zimą są atrakcyjne, zwłaszcza jeżeli chcemy po prostu popływać w ciepłym basenie, posiedzieć w saunie lub popluskać się w jacuzzi.

Oczywiście za dodatkowe zabiegi, takie jak masaż, trzeba oddzielnie zapłacić.

Zimowe wyprzedaże

Zimowe wyprzedaże na Malcie

Zaraz po Bożym Narodzeniu zaczynają się na Malcie wyprzedaże.

Zakupy są tutaj wygodne, ponieważ sklepy znajdują się w jednym ciągu handlowym, oczywiście w takich miejscowościach jak Sliema, czy Valletta są też duże centra handlowe.

Na Malcie mają swoje siedziby popularne sieciówki, takie jak: Marks & Spencer, Next, Zara itp.

Są butiki i outlety z markowymi rzeczami oraz duży wybór odzieży oraz obuwia dla młodzieży.

Święta zimowe

Święta zimowe na Malcie

Jeżeli lubicie Państwo spędzać Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok za granicą, poznając tradycje i kuchnię innych krajów to Malta będzie idealnym wyborem.

Nawet w grudniu jest tutaj ciepło i słonecznie (śnieg raczej nie pada, temperatury są dodatnie), domy są pięknie udekorowane, wszędzie królują świąteczne iluminacje, wieńce i girlandy.

W stolicy Valletcie i innych turystycznych miastach, np. w Rabacie i Sliemie można odwiedzić jarmarki, napić się grzanego wina i kupić świąteczne prezenty.

Jedną z głównych atrakcji w tym czasie są piękne szopki bożonarodzeniowe (prosepju).

W starych kościołach można zobaczyć wyjątkowe szopki w stylu neapolitańskim a często również przy kościołach mają miejsce wystawy szopek wykonane przez bardzo kreatywnych i utalentowanych artystów starszego i młodszego pokolenia.

Jeden z głównych placów Valletty również dekoruje piękna szopka z figurami naturalnej wielkości. Nie może w bożonarodzeniowej kompozycji zabraknąć postaci jedynego maltańskiego świętego – Georga Prieki.

Na Gozo Boże Narodzenie też ma swoją specyfikę. W miasteczku Ajnsilem pojawia się cała wioska bożonarodzeniowa z żywą szopką, gdzie małego Jezusa, Marię, Józefa i inne postaci przedstawiają żywi ludzie, towarzyszą im oczywiście zwierzęta (owce, kozy, osły …)

Nie mniej interesujące są inne święta zimowe na Malcie, jak np. Rozbicia Okrętu Św. Pawła (San Pawl Nawfraggu) – mieszkańcy Malty upamiętniają w ten dzień przybycie apostoła Św. Pawła na wyspę. Wypadek statku apostoła przy wybrzeżu dał początek chrześcijaństwa na Malcie, dlatego to jedno z najważniejszych i najciekawszych świąt, naprawdę warte zobaczenia. Serdecznie polecamy!!!

Malta latem

Malta latem

Latem na Malcie jest gorąco i deszcze praktycznie nie występują. Jaki jest sekret dobrego odpoczynku w sezonie letnim? Po prostu trzeba znaleźć dla siebie najlepszy, optymalny czas na plażowanie, pozostałe pory dnia rozplanować na inne atrakcje. W ten sposób uda się w pełni rozkoszować wszystkimi atrakcjami, które zapewnia nam wyspa i Morze Śródziemne.

Można na przykład rano pospacerować po plaży, wykąpać się w morzu, poćwiczyć jogę przy wschodzie słońca. Pełna romantyka ! Ale jeszcze bardziej romantycznie jest wieczorem, można obserwować piękne zachody słońca i zjeść kolację w restauracyjce z lokalną kuchnią, czy zrobić grill z przyjaciółmi, lub po prostu kupić kawałek pizzy i siedząc przy plaży wsłuchiwać się w szum morza.

Oczywiście większość turystów ściąga na Maltę latem aby cieszyć się słońcem, morzem i pięknymi widokami.

Znaczną więc część dnia zajmą nam opalanie, plażowanie, kąpiele w morzu. Malta to również główny cel pasjonatów nurkowania.

Można oddać się też sportom wodnym, tutaj zaplecze też jest świetnie przygotowane i wyspa daje nam mnóstwo możliwości. Każdy, w każdym wieku znajdzie coś dla siebie.

Morze nagrzewa się do temperatury najbardziej dla nas komfortowej, mniej więcej do końca czerwca – początku lipca. Oczywiście dla gości z północnych krajów morze będzie już idealne do kąpieli dużo wcześniej.

Tradycyjnie sezon kąpielowy na Malcie otwiera święto św. Jerzego , po Wielkanocy, i potem trwa on mniej więcej do listopada.

Na wyspie znajdziemy dużo miejsc do kąpieli.

Najbardziej popularne to plaże piaszczyste, których jest kilka na wyspie : Golden Bay, Ghajn Tuffieha, Gnejna, Ghadira, Pretty Bay.

Latem są pełne amatorów słońca, piasku i kryształowej wody.

Jednocześnie należy pamiętać, że większość plaż na Malcie jest kamienista (Qui Si Sana, Fond Ghadir, St. George’s Bay, St. Paul’s Bay, St. Peter’s Pool, Wied iz-Zurrieq, Ghar Lapsi).

Dla niektórych plażowiczów stanowią one pierwszeństwo nad piaszczystymi, które często bywają przepełnione.

Jeżeli lubicie Państwo długie wędrówki wzdłuż plaży, to na Malcie znajdziecie Państwo świetne warunki aby oddać się tej przyjemności. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, nakryciu głowy, zabezpieczeniu skóry przed słońcem, zabraniu wody itp.

Podczas takich spacerów można natrafić na urokliwe, małe zatoki, gdzie oprócz Państwa, Państwa przyjaciół … nie będzie żywej duszy. Warto odnaleźć takie wyjątkowe miejsce tylko dla siebie!

Jednodniowe rejsy

Jednodniowe rejsy na Malcie

Latem mamy w pełni sezon nawigacyjny, nie ma silnych sztormów, morze jest idealne. Można skorzystać z bogatej oferty rejsów i morskich wycieczek.

Poznawanie wyspy z innej perspektywy, od strony morza ma niesamowity urok.

Tak naprawdę latem aż chce się cały czas spędzać w kontakcie z wodą, która daje ukojenie podczas upalnych dni, morska bryza odświeża i pomaga nam zrelaksować się i odpocząć .

Rejsy skierowane są oczywiście zarówno do turysty grupowego jak i indywidualnego, praktycznie dostępne są o każdej porze dnia, są nocne i dzienne. Mamy też duży wybór transportu od małych łódek, poprzez stateczki wycieczkowe, promy i większe jednostki pływające.

Rejsy mogą również być nastawione typowo na zwiedzanie lub zawierać dodatkową ofertę programową, kąpiele, łowienie ryb itp.

Szczególnie polecamy program Malta w jeden dzień

oraz Gozo, podczas tych wycieczek poznacie Państwo również wyspę od strony wody ponieważ zawierają one rejs i przeprawę promową.

Nurkowanie na Malcie.

Archipelag maltański to latem raj dla miłośników nurkowania i poznawania głębin morskich.

Niezależnie od doświadczenia, z oferty licznych klubów mogą skorzystać zarówno początkujący jak i doświadczeni nurkowie.

Plusem jest to, że wiele takich miejsc prowadzone jest przez Polaków.

Podwodny świat wokół Gozo, Comino i Malty jest niesamowicie bogaty i różnorodny.

Piękno podwodnych skał, grot, flora i fauna, wraki zatopionych okrętów, pozostałości po dawnych cywilizacjach wszystko to zachwyci każdego, kto spróbuje zejść pod powierzchnię wody i poznać ten tajemniczy świat.

Letnie festyny i festiwale

Letnie festyny i festiwale na Malcie

Lato na Malcie to czas licznych festynów, imprez, świąt o różnej tematyce.

Jeżeli lubicie Państwo podczas podróżowania brać udział w ciekawych wydarzeniach to na Malcie nie zabraknie latem takich możliwości.

Wiele z tych świąt to już odległe tradycje, odbywają się cyklicznie i weszły do stałego kalendarza imprez na wyspie.

Między innymi : Malta Jazz Festival – znany również poza Maltą, Malta Arts Festival, którego program zawiera koncerty, spektakle i uliczne performance, Malta Beer Festival, Isle MTV, Earth Garden.

Rzecz jasne można załapać się na jeden z winnych festiwali, który organizują maltańscy winiarze i popróbować dobrych maltańskich trunków.

Maltańska festa

Lato na Malcie to czas tradycyjnych fest. Jest to niewątpliwie fenomen wyspy, z którym powinien zaznajomić się każdy przybywający latem na Maltę.

Nie jest to nic innego jak odpust ku czci konkretnego świętego, patrona miasta, miasteczka. Tych świąt jest tak dużo, iż latem prawie codziennie można brać udział w innej tego typu imprezie.

Podczas fest ulicami miasteczek przechodzą procesje z figurami świętych patronów, wszystko jest pięknie udekorowane, wieczorami słychać fajerwerki – Maltańczycy są w tej dziedzinie specjalistami, na jarmarkach wino leje się strumieniami.

Podczas takich festynów macie Państwo niepowtarzalną okazję poznać Maltę od podszewki, jej atmosferę, to co ją określa, jej autentyczność.

Szczególnie polecamy Państwu odwiedzenie fest w południowej części wyspy, w takich miastach jak Valletta, Birgu, Senglea.

Podczas wycieczek z nami podpowiemy Państwu z jakiej oferty można skorzystać i gdzie najlepiej spędzić czas aby poznali Państwo prawdziwą duszę Maltańczyków.

Zarezerwuj wycieczki po Malcie i Gozo

ZAREZERWUJ