Można powiedzieć, że to trzy w jednym: muzeum pod gołym niebem, jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc na Ziemi i na koniec prawdziwa Wyspa Słońca.
Z jakiego powodu jeszcze Malta może być interesująca dla turystów z całego świata?
Gdzie znajduje się Malta?
Malta zajmuje powierzchnię 245,7 km2 i jest największą wyspą Archipelagu Maltańskiego, znajdującego się na Morzu Śródziemnym, pomiędzy wybrzeżem Północnej Afryki i Sycylią.
Pozostałe wyspy Archipelagu Maltańskiego to Gozo (67,1 km2), Comino (2,8 km2), Cominotto, wyspa św.Pawła, Filfla i Fingus-Rok.
Z nich tylko Malta, Gozo i Comino są zamieszkałe.
Niezależnie od tego, że cała Malta ma powierzchnię mniejszą od Krakowa i można ją objechać w ciągu jednego dnia (wycieczki), jesteśmy pewni, że zakochacie się w niej Państwo i wrócicie z myślą o powrocie aby zobaczyć pozostałe perełki śródziemnomorskiej królowej, których nie uda się poznać podczas pierwszej wizyty na wyspie. (Wycieczka „Perły Malty”).
Ustrój na Malcie
Obecnie Malta jest republiką parlamentarną z dwupartyjnym systemem władzy reprezentowanym przez prawicową Partię Narodową oraz lewicową Partię Pracy.
Głową rządu jest premier (obecnie Robert Abela), funkcję prezydenta sprawuje George William Vella. Najważniejsze osobistości w państwie wybierane są przez parlament i są gwarantem konstytucji.
Od 2004 roku Malta jest członkiem Unii Europejskiej.
W jakich językach rozmawia się na Malcie?
Językami oficjalnymi na wyspie są język maltański oraz angielski.
Od 1813 do 1965 roku Malta była kolonią brytyjską, dlatego język angielski znają wszyscy mieszkańcy wyspy.
Oprócz tego są tutaj znane szkoły językowe specjalizujące się w nauce angielskiego, w których uczą się studenci z całego świata.
Głównym plusem jest to, że oprócz zajęć w szkole, można całkowicie wejść w środowisko językowe oraz to, że dla obcokrajowców jest to całkiem bezpieczna i przyjazna wyspa.
Język maltański
Język maltański jest dla rdzennych mieszkańców wyspy najcenniejszym dziedzictwem, przetrwał mimo licznych zawieruch historii, silnych wpływów obcych i kolonizacji.
Należy do grupy języków semickich, dla Polaków jest praktycznie niezrozumiały, chociaż jest w nim trochę słów z angielskiego czy włoskiego, z pewnością dostrzec można w nim wpływ języka arabskiego. Z porozumieniem się jednak nie ma problemu, ponieważ każdy Maltańczyk posługuje się dobrym angielskim.
Stolica Malty
Stolicą Malty jest Walletta, swoją nazwę zawdzięcza swojemu założycielowi – Wielkiemu Mistrzowi Zakonu Joannitów Jeanowi Parisot de la Valette.
Jest jednocześnie zespołem unikalnych pomników historii, wpisanym na listę UNESCO.
W Walletcie do dziś zachowało się wiele zabytkowych kamienic – pałaców z XVI-XVIII w., wzniesionych przez zakon Joannitów, dzięki czemu odnajdziemy w niej żywą atmosferę historii i wszechobecnie królujący barok.
Każdy pałac, każdy kościół to część historii miasta a jednocześnie całej wyspy, odzwierciedla jej ciekawe i burzliwe losy.
Walletta jest przyjazna turystom, oprócz atrakcji historycznych, jest w niej wystarczająca ilość sklepów i restauracji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oferta jest zróżnicowana i na każdą kieszeń. Ponad to stolica posiada piękne ogrody miejskie, z których roztacza się zapierający dech w piersiach widok na port i potężne fortyfikacje z czasów Joannitów.
Klimat Malty
Klimat na wyspie jest typowo śródziemnomorski, zimą jest tu chłodno i wilgotno, a latem gorąco i sucho.
Większość dni w roku jest słoneczna, a temperatura nigdy nie spada poniżej zera.
Malta wiosną i jesienią to idealne rozwiązanie dla osób źle znoszących upał i wysoką wilgotność.
Ponieważ warunkiem sukcesu każdej podróży zdaje się być dobrze dobrany strój do pogody, przygotowaliśmy dla Państwa analizę temperatur i pogody w zależności od pory roku.
Przyrodnicze atrakcje Malty
Pejzaże północnej Malty, plaże Tuffieha i Golden Bay, skaliste wzgórza Gozo, kamienne równiny południa, porośnięte wrzosem i macierzanką, monumentalne klify nie mogą pozostawić niewzruszoną duszy prawdziwego podróżnika.
Linia brzegowa Malty i Gozo jest bardzo malownicza, z zatokami, półwyspami, grotami i malutkimi wysepkami, robi niesamowite wrażenie.
Do głównych atrakcji przyrodniczych należą: Błękitna Grota, klify Dingli, wybrzeże Dwejra na Gozo, wyspa Comino.
Oprócz naturalnych atrakcji możemy też podziwiać stworzone ręką ludzką piękne Ogrody św. Antoniego w Attarde i Ogrody Barrakka w Walletcie. Zachwycają nie tylko egzotyczną roślinnością ale również fontannami, pomnikami pięknie wpisanymi w pejzaż ogrodów, można w nich znaleźć również liczne tablice pamiątkowe, będące śladem wielowiekowej historii Malty.
Pamiątki z Malty
Symbolem Malty jest opuncja, w sezonie można spróbować świeżego owocu (najczęściej podaje się go w wersji schłodzonej), fantastyczny jest również likier z opuncji „Bajtra”, kolejnym specjałem maltańskim jest syrop ze strąków szarańczynu, jak inaczej nazywa się drzewo karobowe (dżulep) i kozi ser z czarnym pieprzem (dżbejna).
Malta również słynnie z wyśmienitych miodów (w ciągu roku można go pozyskać trzy razy), z pysznych młodych ziemniaczków (eksportuje się je nawet do innych krajów) oraz soczystych owoców cytrusowych (przysmak wielu brytyjskich monarchów).
Smakołyki te można kupić w większości sklepów z pamiątkami oraz na targu w rybackiej wiosce Marsaxlokk i na straganach przy klifach Dingli.
Sprzedawcy często dają spróbować tych smakołyków, aby turyści nie kupowali w ciemno i od razu poznali smak, nie są one przecież typowe dla klimatu w Polsce i z pewnością stanowią pełną egzotykę dla polskiego turysty. Warto spróbować!
Inne przydatne informacje dla turystów
Dla turystów z Polski nie jest wymagana wiza.
Z dokumentem tożsamości paszportem lub dowodem osobistym można przebywać do 90 dni.
Pieniądze
Walutą Malty jest euro
Przykładowe ceny na podstawowe produkty:
Woda mineralna – 1 euro
Filiżanka kawy – 1,50-2 euro
Gazowane napoje- od 1,5 euro
Puszka piwa – od 2,5 euro
Pastizzi (tradycyjna maltańska przekąska, pierożki z serem ricotta lub groszkiem) – od 0,50 euro
Butelka wina stołowego w sklepie – od 5 euro
Pizza w restauracji – 8-15 euro
W turystycznych miejscach ceny oczywiście mogą być wyższe niż w małych wioskach i bardziej odległych miejscach.
Napiwki
Na Malcie przyjęte jest zostawiać napiwki kelnerom w restauracji, kierowcom wożącym turystów, dostawcom jedzenia na wynos…
W niektórych restauracjach napiwek może być wliczony w cenę.
Czas lokalny
Lokalny czas na Malcie jest taki sam jak w Polsce.
Sklepy
Czas pracy.
Spożywcze od 7.00/8.00 do 19.00/22.00
Na Malcie jest ogromna różnorodność sklepików z konkretnymi produktami, rybne, mięsne, warzywniaki, przeróżne piekarnie i cukiernie, nieduże sklepy samoobsługowe, gdzie można kupić niezbędne produkty spożywcze, chemiczne i kosmetyczne.
Najpopularniejsza sieć supermarketów to Lidl, Pavi/Pama, Spar, Welbees…
Małe sklepiki mogą mieć przerwę na siestę (12.00-16.00) nawet zimą a w niedzielę w ogóle nie pracować .
Sieć Convenience shop to sklep, który znajdziemy w każdym większym miasteczku Malty czy Gozo.
Jest czynny od rana do wieczora oraz w niedzielę, jest niestety trochę droższy niż inne sklepy.
Pozostałe sklepy są otwarte zazwyczaj od 9.00/10.00 do 19.00, od poniedziałku do piątku, pół dnia w sobotę ale w niedzielę są zamknięte.
Banki
Banki są czynne od 8.30 do 13.00.
Bankomaty są czynne całą dobę.
Komunikacja miejska
Po Malcie można poruszać się korzystając z komunikacji lokalnej ( sieć autobusów jest bardzo dobrze rozwinięta ) , taksówką, korzystając z połączeń promowych.
Większość turystów bardzo sobie chwali transport miejski, ale trzeba pamiętać, że w godzinach szczytu mogą być utrudnienia, duże korki przy wjazdach i wyjazdach z miast.
Turyści muszą też być przygotowani na różne niespodzianki. Zdarza się niestety, że kierowca jak uzna, że ma za dużo pasażerów w ogóle się nie zatrzyma 😊
Przy kilkudniowym pobycie warto zakupić kartę na 7 dni w cenie 21 euro.
Taksówki są dość drogie (działa aplikacja Bolt oraz eCabs).
Co dotyczy promów z powodu złej pogody mogą być odwołane, co zdaża się w okresie zimowym.
Prąd
Na Malcie jest inna wtyczka w kontaktach (typu brytyjskiego) , ale można przejściówkę zakupić w sklepach, w hotelach są dostępne na recepcji.
Napięcie to 230 V, częstotliwość 50 Hz.
Leave A Comment