Karnawał na Malcie to niewątpliwie jeden z najbardziej ulubionych momentów w roku tak w wielu krajach na świecie. Zarówno w Polsce jak i na Malcie jest czasem spotkań z rodziną, przyjaciółmi. Kojarzy się z radością, smacznym jedzeniem, muzyką i kolorowymi strojami.

Maltańczycy uwielbiają go celebrować i oddają się w pełni karnawałowemu szaleństwu.

Czym charakteryzuje się karnawał na Malcie

Początki karnawału na Malcie sięgają XV wieku ale oczywiście sposób świętowania był najbardziej spektakularny w czasach panowania na wyspie zakonu joannitów.

To właśnie szpitalnicy wprowadzili do tradycji taniec karnawałowy „parata” czyli paradny. Symbolizował on wielkie zwycięstwo Maltańczyków i zakonu nad Turkami w XVI wieku. Taniec ten stał się najważniejszym wydarzeniem podczas maltańskiej karnawału co potwierdza miejscowe powiedzenie: „ie ma karnawału bez paraty”.

Czasy kawalerów maltańskich to barwne korowody, przebieranki, chociaż wraz z panowaniem konkretnego mistrza pojawiały się konkretne elementy poszczególnych rytuałów. Wielki Mistrz był również tym, który oficjalnie dawał znak do rozpoczęcia zabawy.

Kolejnym elementem świętowania karnawału jest świąteczna kukkanja. Na wysokiej belce drewnianej lub innej konstrukcji (może to być sieć) przywiązuje się różne słodkości. Uczestnicy karnawału próbują zebrać jak najwięcej smakołyków, oczywiście to co się uda zdobyć zabierają jako nagrodę.

W dawnych czasach takimi słodkimi trofeami obwieszano drzewa ale sens konkursu był ten sam 😊. Podczas brytyjskiego panowania na wyspie wyjątkowo popularne stały się bale i maskarady.

Gubernator organizował takie imprezy dla przedstawicieli miejscowej elity. Uczestnicy musieli wystąpić w kostiumach XVIII wiecznych.
Na początku XX wieku tradycje karnawałowe na Malcie wzbogaciły się o pochody na platformach, organizowane na głównych ulicach miast.
Nie wyobrażamy sobie karnawału bez satyry, żartu dlatego podczas takich imprez odgrywane są różne wesołe scenki. W czasach kolonialnych niestety takie satyry często drażniły władze, zabraniano więc ich przedstawiania.

Dopiero w 2012 roku oficjalnie zdjęto ten zakaz.

Karnawał na Malcie: historia, tradycje, karnawałowe przysmaki

Czego można spróbować na Malcie podczas karnawału

Nie wyobrażamy sobie karnawału bez jego wspaniałych smakołyków. Do najpopularniejszych należą prinjolata – biszkoptowe ciasto z bakaliami oraz perlini – pyszne słodkie migdały w glazurze.

Można je kupić w tym czasie we wszystkich cukierniach i supermarketach. Samo słowo karnawał kojarzy się jednak przede wszystkim z mięsem, dlatego trzeba podczas tego pięciodniowego szaleństwa (w ostatnich dniach karnawału) spróbować przede wszystkim dań mięsnych.

Do najpopularniejszych należą tradycyjne maltańskie brjagoli – cienkie plasterki mięsa wołowego owinięte wokół nadzienia z chleba, bekonu, jajka i pietruszki, duszone w czerwonym winie, wszędzie króluje też zapach kiełbasek, burgerów i steków, wyśmienicie przyrządzanych na Malcie.

Karnawał na Malcie: tradycje, karnawałowe przysmaki

Gdzie na Malcie świętuje się karnawał

W dzisiejszych czasach karnawał na Malcie i Gozo świętuje się wszędzie i w różnych formach, zorganizowanych, spontanicznie, wszystko zależy od chęci, możliwości i fantazji.

W Waletcie oczywiście można wziąć udział w najbarwniejszej i wspaniale zorganizowanej części karnawału, która zaczyna się w ostatni czwartek przed Wielkim Postem z ceremonii podniesienia flagi Karnawału i odśpiewania karnawałowego hymnu. Potem zaczyna się taniec, wspomniana wcześniej parata.

Na drugi dzień odbywają się konkursy taneczne i pochody na platformach z Królem Karnawału na czele. W sobotę odbywa się karnawał dla dzieci, w niedzielę i poniedziałek kolejne karnawałowe pochody.

W ostatni dzień karnawału w Waletcie ma miejsce kulminacja, bogaty program z wielkim finałem w miasteczku Floriana.

Warto wspomnieć jeszcze wioskę Nadur na Gozo, która słynie ze spontaniczności swoich mieszkańców. Uczestnicy korowodu są poprzebierani w bardzo wymyślne stroje i tańczą fantazyjne tańce. Wino i piwo leje się strumieniami i króluje satyra.

To miejsce dla prawdziwych miłośników dobrej zabawy ale trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki 😊 spontaniczność króluje tu w tych dniach.

Karnawał to piękny, radosny czas i jest bardzo ważny dla Maltańczyków, to szaleństwo barw, święto radości.

Gorąco polecam odwiedzenie wtedy naszej wyspy. Proszę jednak pamiętać, że nocleg trzeba zarezerwować dużo wcześniej, ponieważ chętnych wówczas jest więcej niż w pozostałych tygodniach.

Wybierając jednak czas karnawału przeżyjecie Państwo niesamowitą przygodę, naprawdę warto!

Zarezerwuj wycieczki po Malcie i Gozo

ZAREZERWUJ