Miasta – kurorty turystyczne: St. Paul Bay, Buggibba, Quawra

St. Paul Bay, Buggibba, Quawra to druga co do wielkości i znaczenia aglomeracja turystyczna po Sliemie i St. Julian’s. Składa się z trzech sąsiadujących ze sobą miasteczek położonych na północnym wybrzeżu Malty. Wielu Maltańczyków m tutaj swoje letnie kwatery, mieszkania. Bez wątpienia jednak w ostatnich latach ta część Malty stała się bardzo międzynarodowa , wynajmuje tu mieszkania wielu obcokrajowców i przyjeżdżają wypocząć turyści z całego świata. Z pewnością decydują tutaj ceny, które są dużo niższe niż w innych częściach wyspy.

St. Paul Bay

St. Paul Bay tłumaczy się jako Zatoka św. Pawła, to właśnie tutaj, zgodnie z Dziejami Apostolskimi, rozbił się okręt ze świętym Pawłem na pokładzie.
Mieszka tu około 32.000 ludzi.

Historia

Miejsce to interesowało już neolitycznego człowieka. Ze względu na łatwy dostęp do morza z zatoki tereny wokół były już zamieszkałe w czasach antycznych. Rycerze joannici zbudowali w tej części wyspy wieże strażnicze, bastiony i inne nabrzeżne umocnienia obronne. Mimo to nie uchroniło to zakonu przed kapitulacją przed Napoleonem.

Anglicy, którzy przybyli tutaj p o Francuzach budowali przede wszystkim wille i bogate rezydencje. W czasie II wojny światowej nabrzeże zmieniło się w jeden wielki szpital wojskowy.

Dzisiaj Zatoka św.Pawłą z miejscowościami Buggibba i Aura to druga co do znaczenia strefa wypoczynku. Oprócz turystów z zagranicy, którzy licznie wypoczywają w tej części wyspy, mają tu swoje letnie mieszkania Maltańczycy. Młode pary kupują tu swoje pierwsze lokum. Liczba hoteli wciąż rośnie, wybór noclegu jest ogromny, przybywa też nowych szkół językowych.

Okolice

Zatoka św. Pawła to jeden z największych regionów na Malcie. Należy do niego kilka małych turystycznych miejscowości : Aura, Buggibba , Bidnija, Burmarrad, San Martin, Wardija, Xemxija…

Hotele

Wybór wśród hoteli i kwater prywatnych jest ogromny. Większość jest ulokowana w głębi miejscowości. Najdroższe są oczywiście w pierwszej linii brzegowej.

Dominują trzy- i czterogwiazdkowe hotele. Wschodnia część półwyspu należy do najspokojniejszych , najgłośniej i najwięcej atrakcji jest wokół centrum miejscowości Buggibba.

Gastronomia

Kawiarnie, restauracje, pizzerie, bary skupiają się przede wszystkim wzdłuż głównej drogi prowadzącej do promenady i nad morzem ale wiele miejsc z miejscową kuchnią można znaleźć i w głębi , między zabudowaniami. Oprócz miejscowej kuchni odnajdziemy wszystkie inne kuchnie świata jeżeli przyjdzie ochota na bardziej egzotyczne smaki.

Sklepy spożywcze

Miejscowi robią zakupy w sklepach w głębi miasteczka , nie przy promenadzie – w strefie dla turystów. Najbardziej popularny jest duży discont Piscopo Cash&Carry przy wjeździe do Buggibby.

Niedaleko od dworca autobusowego i hotelu San Antonio znajduje się supermarket Trolley’s. Oprócz tego jest mnóstwo straganów z pieczywem, warzywami czy typowo rybne sklepiki.

Zakupy

Pamiątki można zakupić przede wszystkim w sklepikach przy promenadzie i przy głównej ulicy prowadzącej do morza.

Plaże

W Zatoce świętego Pawła są generalnie kamieniste plaże , w centrum Buggibby można odnaleźć fragmenty piaszczystych stref do opalania i morskich kąpieli. Główne plaże to: Qawra Point, Perched Beach oraz strefy kąpielowe wzdłuż promenady od Aury do St. Paul Bay.

Atrakcje St. Paul Bay, Buggibba, Quawra

Fortyfikacje

Wieża Wignacourt to pierwsza z nabrzeżnych wież na Malcie, została zbudowana przez Wielkiego Mistrza zakonu Alofa de Wignacourt w XVII wieku. Nie jest to tylko wieża obserwacyjna a solidny obiekt obronny i miejsce gdzie mogła się schować znaczna część załogi. Jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża Qawra – jedna z tzw. wież Lascarisa, wież obserwacyjnych, zbudowana za czasów wielkiego mistrza kawalerów maltańskich Juana de Lascaris-Castellara na wyspie Malta w latach 1637–1640.

Bateria nabrzeżna Arrias XVIII wiek. Dzisiaj znajduje się w niej restauracja.

Fugass XVIII wiek. Salina.

Pałace i wille

Palazzo Pescatore 2 poł XIX wieku.

Atrakcje przyrodnicze

Ptasi rezerwat przyrody Simar . Znajduje się w miejscowości Xemxsija. To nietypowe dla Malty miejsce błotniste, zielone. Uwielbiają je różne gatunki ptaków, które zlatują tutaj podczas sezonowych migracji (kaczki, czaple…)

Rezerwat jest udostępniony dla szerszej publiczności od września do maja w dni powszednie i w niedzielę. Na terenie rezerwatu nie wolno palić i przyprowadzać swoich czworonogów. Przyda się za to lornetka , która pomoże obserwować ptaki ze specjalnych punktów obserwacyjnych.

Rezerwat Salini i park Kennedy Grove – najbardziej popularne miejsce wśród rodzin z dziećmi , sportowców, wielbicieli trekkingu i hikingu.
Jest tu dużo ścieżek, trawników, zagajników, plac zabaw dla dzieci i sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Birdpark – prywatny park z jeziorkiem, w którym zamieszkują flamingi.

Historyczny szlak w miejscowości Xemxija – obejmuje zabudowania gospodarcze np. starą pasiekę, punickie mogiły, jaskinię onegdaj zamieszkałą przez ludzi…

Akwarium Malty – The Malta National Aquarium. Znajduje się w miejscowości Quawra. Można tam podziwiać 175 gatunków ryb i innych mieszkańców morskich otchłani. To niewątpliwie ulubione miejsce dzieci. Czynne 7 dni w tygodniu.

Inne atrakcje

Saliny z XVI wieku z czasów Zakonu Joannitów.

Megalityczna świątynia ( na terenie hotelu New Dolmen). 3000-25000 p.n.e, Quawra.

Ruiny rzymskiej willi i kaplicy świętego Pawła. Burmarrad.

Fontannta Ghain Rasul. St. Paul Bay. Według tradycji to tutaj św. Paweł uderzył w kamień z którego wytrysnęło źródełko.

Kościoły i kaplice

 • Kościół parafialny Matki Boskiej Bolesnej XX wiek, należący dziś do franciszkanów. St. Paul Bay.
 • Kościół św. Pawła Rozbitka. St. Paul Bay.
 • kościółek znajduje się na terenie znanym jako Tal-Għażżelin , leżącym w bliskości małego portu w San Pawl il-Baħar, naprzeciw wysp św. Pawła, gdzie według przekazów rozbił się statek, przewożący św. Pawła do Rzymu. To właśnie tutaj rozbitkowie mieli rozpalić ognisko z którego wypełzła jadowita żmija.
 • Kościół Matki Boskiej z Góry Karmel XIX wiek. St.Paul Bay.
 • Kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny XVI wiek. St. Paul Bay.
 • Kościół parafialny św. Franciszka z Asyżu XX wiek Quawra.
 • Kościół św. Maksymiliana Kolbego XX wiek, Quawra.
 • Kaplica św. Pawła XVII wiek, Burmarrada. Według tradycji tutaj właśnie stał dom namiestnika rzymskiego Publiusza, którego św. Paweł nawrócił na chrześcijaństwo.
 • Kościół św. Małgorzaty XVII wiek
 • Kościół parafialny Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny , XX wiek – przekazany Franciszkanom.
 • kaplica św. Symeona, XIX wiek, Wardija
 • kaplica św. Jerzego , XVII wiek, Wardija
 • kaplica św. Jana Chrzciciela, XVII wiek, Wardija
 • kaplica Matki Boskiej od Zagubionych Dusz , XVII wiek, Wardija
 • kaplica św. Anny, XVII wiek, Pwales – St. Paul’s Bay
 • kaplica św. Józefa Robotnika , XX wiek, Xemxsija

Festy, święta

 • Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, ostatni tydzień czerwca
 • Matki Boskiej Bolesnej, trzeci tydzień lipca
 • Świętego Franciszka z Asyżu, drugi tydzień września

Zarezerwuj wycieczki po Malcie i Gozo

ZAREZERWUJ