Sliema uważana jest za najbardziej elegancką strefę wypoczynku na Malcie. Miasto znajduje się na północnym wschodzie Malty w malowniczej zatoce Marsamxett. Pełna nazwa Sliemy to Tas-Sliema, co znaczy u wrót Matki Boskiej Pokoju. Dosłownie w „kaplicy”, słowo „sliem” tłumaczy się jak „pokój”.

Liczba mieszkańców w tej urokliwej miejscowości to około 23000. Wśród nich są obcokrajowcy, którzy upodobali sobie to miejsce W sezonie letnim przebywa tu liczna grupa turystów.

Ulice spacer kurort Sliema na Malcie

Historia miasta Sliema

Sliema to stosunkowo młode miasto. Zaczęło się rozrastać w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to stali mieszkańcy Walletty zaczęli budować swoje letnie domki i rezydencje na pięknym, nadmorskim brzegu.

W dzisiejszych czasach to już duże centrum turystyczne, handlowe i biznesowe. Maltańczycy uważają, że prestiżem jest posiadanie w Sliemie domu albo mieszkania. Obcokrajowcy również bardzo chętnie wynajmują tutaj nieruchomości. Oprócz tego mieści się tu wiele hoteli, apartamentów, hosteli jak również szkoły języka angielskiego.

Hotele w Sliemie

Kurort Sliema – hotele

W Sliemie można znaleźć hotel na każdą kieszeń, od 2 do 5 gwiazdek. Dla studentów najlepsze będą hotele apartamentowe i domy studenckie.
Oprócz tego jest bogata oferta mieszkań na wynajem krótko i długoterminowy.

Sklepy restauracje Sliema na Malcie

Kawiarnie i restauracje Sliemy

Sliema to miejsce gdzie można smacznie zjeść. Jest tu wiele restauracji, barów, kawiarni … miejsc, gdzie można coś szybko przekąsić lub rozsiąść się na dłużej delektując miejscowymi przysmakami. Większość pizzerii, lokali gastronomicznych zlokalizowane jest na nabrzeżu Sliemy i w przylegających do niego uliczkach.

Sklepy spożywcze Sliemy

W Sliemie jest kilka dużych supermarketów, najbardziej popularne to Lidl i Welbee. W bocznych uliczkach można znaleźć mniejsze sklepiki spożywcze , również typowe mięsne czy warzywniaki, w których towar jest zdecydowanie świeższy a niekiedy tańszy. Owoce i ryby często są też sprzedawane bezpośrednio z samochodu.

Zakupy w Sliemie

Główne sklepy w Sliemie znajdują się w dzielnicy The Sliema Strand (nabrzeże zatoki Marsamszett), na deptaku Bisazza Street i przylegającej do niej Tower Road. Na półwyspie Tigne znajduje się centrum handlowe The Point, jedno z największych na Malcie (oczywiście zgodnie z miejscową miarą).
W tych sklepach można odnaleźć takie marki jak : Benetton, Clarks, Diesel, Ecco, Geox, Guess, Levi’s, Mango, Marks & Spencer, Next, O’Neill, Pool & Bear, Zara I inne.

Plaże Sliemy

Nabrzeże Sliemy to właściwie jedna wielka kamienista plaża, która ma kilka kilometrów długości. Dzieli się na kilka odcinków, na których są zejścia do wody, schodki i poręcze. Nazwy konkretnych stref gdzie można się kąpać znajdują się na tabliczkach na nabrzeżu lub na przystankach autobusowych – Qui-Si-Sana, Ghar id-Dud, Fond Ghadir, The Exiles.

Główne atrakcje Sliemy

Fortyfikacje Sliemy

Fortyfikacje Sliemy

Forteca Sliema (XIX wiek) – brytyjska bateria nabrzeżna.

Wieża strażnicza świętego Juliana (XVII wiek) została zbudowana przez Wielkiego Mistrza Zakonu Joannitów de Redina (tego samego typu wieża broni nabrzeża Ghajn-Tuffieha, które polscy turyści odwiedzają podczas wycieczki „Malta w jeden dzień”.

Fort Tigne (XVIII wiek).

Pałace i wille Sliemy

Willa Portelli, Willa Alhambra (XIX wiek).
Palazzo Capua (XIX wiek) – arystokratyczny pałac w stylu neoklasycystycznym to bez wątpienia perełka Sliemy. W starej części Sliemy można odnaleźć wiele innych ciekawych przykładów stylu art deco, secesji, neogotyku, stylu neoklasycystycznego i innych, dlatego warto przespacerować się uliczkami cichej starej dzielnicy Sliemy zaczynając od ulicy Rudolf Street.

Koscioły Sliemy

Kościoły i kaplice Sliemy

  • Kościół parafialny Jezusa z Nazaretu (XIX wiek).
  • Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa (XIX wiek)
  • Kościół parafialny najświętsze Matki Bożej Gwiazdy Morza / Stella Maris (XIX wiek)
  • Kościół parafialny świętego Grzegorza Wielkiego (XIX wiek)
  • Kaplica Matki Bożej Bożego Miłosierdzia (XIX wiek)
  • Kościół anglikański św. Trójcy (XIX wiek)

Patronką Sliemy jest Matka Boża Gwiazdy Morskiej, której wizerunek odnajdziemy na herbie miasta. Od wieków czuwa nad bezpieczeństwem i spokojem w mieście.

Święta i festy w Sliemie.

  • Święto Matki Bożej Serca Jezusowego – pierwszy tydzień lipca
  • Święto Matki Bożej Gwiazdy Morskiej – trzeci tydzień sierpnia
  • Święto św. Grzegorza – pierwszy tydzień września

Zarezerwuj wycieczki po Malcie i Gozo

ZAREZERWUJ