Legenda o granacie – jedna ze starych legend głosi jak granat stał się symbolem bezinteresownej i oddanej miłości.

Pewnego razu żyli sobie pewien młody chłopak i młoda dziewczyna. Młodzi bardzo się kochali, a ich rodzice w pełni poparli ich ślub, odbyły się zaręczyny i para udała się do świętego miejsca. Zły duch jednak czuwał, raziła go miłość dwojga zakochanych i postanowił ją zniszczyć.

Nagle zerwał się huragan, który uniósł zakochanych daleko od rodzinnego domu. Znaleźli się nagle na pustyni, w odludnym miejscu gdzie nie było ani śladów zwierząt, śpiewu ptaków, ani jednej trawki ani źródełek.

Bardzo długo szli próbując znaleźć drogę do rodzinnego domu.Niestety bez skutku. Zmęczona dziewczyna usnęła a chłopak zamknął oczy i zobaczył to w śnie, to na jawie jakąś postać , która przemówiła do niego: „Razem nie możecie być uratowani, zabij ukochaną a wtedy ja wyprowadzę cię z tego zaczarowanego miejsca”.

Ale chłopak zdecydował, że jeżeli ktoś z nich ma przeżyć to jego ukochana.
Przebił swoją pierś sztyletem a umierając wyszeptał :”Bądż szczęśliwa i wyjdź za mąż i urodź duźo dzieci“!
Młodzieniec jednak nie umarł zamienił się w drzewo granatu. Dziewczyna szlochając zerwała owoc granatu, odczarowując drogę do domu. Wyszła za mąż, miała dużo dzieci , dokładnie tak jak życzył sobie jej ukochany. Żyła długo , tak długo, że doczekała się wnuków i prawnuków i wszystkim kazała sadzić drzewka granatu.

I tak rozeszli się po świecie potomkowie dzielnej dziewczyny a razem z nimi cudowny owoc granatu.