Project Description

Malta jest również wyjątkowym miejscem z punktu widzenia chrześcijaństwa. Obfituje w wiele istotnych, ciekawych wydarzeń z historii kościoła i wiąże się z ważnymi postaciami jak Św.Paweł i Św. Łukasz.

Początki chrześcijaństwa na wyspie wiążemy z pobytem na niej Św. Pawła Apostoła.

Pojawił on się na wyspie w dość tragicznych okolicznościach. Nie była to wizyta planowana. Podczas podróży do Rzymu, gdzie Św. Paweł miał być postawiony przed sądem, statek rozbił się podczas burzy u wybrzeży Malty. Na pokładzie było 274 pasażerów. Wszyscy ocaleli, również Apostoł Paweł. Miejsce gdzie rozbił się statek możemy dokładnie określić – to wyspa Św.Pawła, na której dzisiaj znajduje się posąg Apostoła, przypominający o tym wydarzeniu, to miejsce wyjątkowo bogate w chrześcijańskie świętości, które powinien odwiedzić każdy wierzący chrześcijanin.

Program wycieczki:

DZIEŃ 1

Przejazd do Valetty , stolicy Republiki Malty, czarującej i zachwycającej, o której można by pisać bez końca.

O jej eleganckich uliczkach z oryginalnymi, kolorowymi balkonami, ciągnącymi się aż do błękitnego morza.

Urocza Valletta została zbudowana przez Rycerzy Św. Jana Chrzciciela w XVI wieku. Spacer po historycznej stolicy odkryje przed tobą piękno i magię tego otoczonego murami miasta.

W Valletcie, zwiedzanie zaczynamy od wizyty w Górnych Ogrodach Barraka, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port i leżące na drugim brzegu – Trójmiasto. Następnie udajemy się do kościoła Św. Pawła Rozbitka. Msza Święta. Kontynuujemy zwiedzanie Katedry Św. Jana Chrzciciela, czyli kościoła Zakonu Maltańskiego. Zwiedzanie Katedry obejmuje wizytę w oratorium kościoła, gdzie możemy podziwiać dwa arcydzieła włoskiego malarza Caravaggio. Dalej spacerujemy uroczymi uliczkami Valletty przez Bibliotekę Narodową Malty, Pałac Wielkiego Mistrza i Teatr Manuel.

W czasie wolnym zajrzymy do greko-katolickiej świątyni Matki Boskiej Damasceńskiej, w której czczony jest obraz z wizerunkiem Matki Bożej Damasceńskiej z 1457 r. Został on przeniesiony z Damaszku na Rodos, a następnie, w 1530 r. Kawalerowie Maltańscy sprowadzili go na Maltę. Następnie przewidziany jest pokaz filmu „Malta Experience” – prezentującego wielowiekową historię Malty.

Powrót do hotelu.

DZIEŃ 2

Przejazd do Rabatu, gdzie przejdziemy pięknymi uliczkami do kościoła Św. Pawła, oraz Groty gdzie mieszkał i modlił się Apostoł Paweł w 60 r.n.e., również w tym miejscu w roku 1990 modlił się Św. Jan Paweł II. Msza Święta. Przejście do sąsiedniego miasta Mdiny – spacer po zabytkowym miasteczku, zwiedzanie Katedry Św.Pawła z museum Katedralnym, możliwość podziwiania widoków z murów obronnych miasteczka. Przerwa na obiad . Udamy się na Klify Dingli, który wyrastają z morza na wysokość 253 m. Następnie odwiedzimy wioskę Qali, która słynie z rzemiosła i rękodzieła. Najbardziej popularną pamiątką z wyspy jest krzyż maltański wykonany ze srebra lub ceramiki! Czas wolny na zakupy.

Powrót do hotelu.

DZIEŃ 3

Wyspa Gozo!

Wyjazd z hotelu do portu i przepłynięcie promem na wyspę Gozo.

Odwiedzimy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Ta Pinu – jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych oraz odwiedzone przez Św. Jana Pawła II. Msza Święta. Kolejno zawitamy do Dwejra bay i oczywiście odwiedzimy stolicę wyspy Gozo, gdzie wejdziemy do najwyższej twierdzy Citadel. Kościół Sw. Jerzego. Następnie odwiedzimy wieś Xlendi z piękną promenadą nad morzem. Kościół Św. Jana Chrzciciela w Xewkija, Zatrzymamy się w wiosce Fontana, gdzie będziemy mieć degustację różnych gozitanskich likierów i słodyczy.Na koniec zwiedzanie jedne z najstarszych budowli na świecie kompleksu megalitycznych świątyń Ggantija, pierwsze budowa ludzkości, wykonane bez narzędzi technicznych.

Powrót promem na Maltę, przejazd i postój na zdjęcia przy Popeye Village. Przejazd do miejscowości Mellieha. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej, które przez stulecia było najważniejszym sanktuarium Malty.

Powrót do hotelu.

DZIEŃ 4

Czas wolny przeznaczony na wypoczynek lub dla chętnych osób na wycieczkę fakultatywną – rejs na Wyspę Comino.

DZIEŃ 5

Przejazd do Vittoriosy (Birgu), która razem z miastami Senglea (Isola) i Cospicua (Bormla) tworzą „maltańskie trójmiasto”. Spacer po mieście: Pałac Inkwizytora, Kościół Św. Wawrzyńca. Msza Święta. Przejazd do Marsaxlokk – wioski rybackiej, której krajobraz zdominowany jest przez kolorowe łodzie „luzzu”. Przerwa na obiad. Następnie przejedziemy do „Błękitnych Grot” (możliwość popłynięcia łodziami),a także zobaczymy Hagar Qim, pozostałości megalitycznych świątyn, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Powrót do hotelu.

DZIEŃ 6

Rejs po porcie 'Grand Harbour’ – największy naturalny port nad Morzem Śródziemnym. Sliema – przejazd wzdłuż głównej promenady z panoramą Valetty. Czas wolny.

Powrót do hotelu.