Jaka jest pogoda na Malcie

Jaka jest pogoda na Malcie? To pytanie zadają turyści, którzy zamierzają odwiedzić ten wspaniały kraj.
Jaka jest pogoda na Malcie
Malta ma wyjątkowo przyjazny klimat do życia. Prawie cały rok jest przyjemnie, ciepło i słonecznie. Aby dobrze i komfortowo odpocząć podczas wakacji na Malcie trzeba mieć wyobrażenie na temat pogody na wyspie i odpowiednio się ubrać.

Co to jest klimat śródziemnomorski?

Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się gorącym, suchym latem i chłodną, deszczową zimą, takie pory roku jak wiosna i jesień są prawie niewidoczne.

Temperatura powietrza w lecie zależy od tego jak daleko ląd jest oddalony od morza, bliżej morza zawsze jest przyjemniej, chłodniej.

Zimą temperatura nie schodzi poniżej zera, a latem powietrze nie jest takie piekące jak na pustyni dzięki morskiej bryzie.

Klimat Malty

Klimat Malty, położonej w samym sercu Morza Śródziemnego , cechuje się typowym śródziemnomorskim wyspiarskim klimatem. Zimy są tu zawsze chłodne i deszczowe z dodatnią temperaturą, lato gorące i suche.


Mapa wiatru na Malcie

Praktycznie wszystkie opady na Malcie mają miejsce w chłodnym czasie, latem prawie nie występują, chociaż z roku na rok ich ilość jest naprawdę bardzo różna.
W jednym roku zaczęły się wcześnie i były bardzo obfite tak, że cała Malta od razu utonęła w zieleni, a w następnym roku miała miejsce zimowa posucha.

Mokra pora roku na Malcie to zazwyczaj czas od października do marca, a sucha pora ciągnie się od kwietnia do września (który zresztą bywa miesiącem burzowym).

Trzeba mieć na uwadze, że deszcz na Malcie przypomina często tropikalną ulewę, niesioną przez silny wiatr ale na szczęście trwa raczej bardzo krótko.


Temperatura powietrza na Malcie dzisiaj

W styczniu, lutym i marcu maksymalna temperatura powietrza to 16,5 C. Najgorętsze są lipiec i sierpień średnio 30 C. Wrzesień, październik i maj i czerwiec potrafią też być bardzo ciepłe.

Ponieważ Malta jest w całości otoczona wodą, wahania temperatur nie są tu takie duże jak na północy Europy. Na Malcie nie ma również gór i rzek dlatego nie występują różnice pomiędzy częścią nadbrzeżną a lądową. Zresztą wyspa jest bardzo mała.


Prognoza opadów dla Malty

Typowym elementem klimatu jest tu jednak wysoka wilgotność , co można poczuć od razu po wyjściu z samolotu. Kompensuje tę niewygodę wysoka ilość dni słonecznych w ciągu roku.

Wiatry na Malcie są umiarkowane. W miesiącach zimowo-wiosennych może zdarzyć się silniejszy wiatr – mistral, który wieje z północno-zachodniej Europy (głównie Francji) oraz w rzadkich przypadkach, wiatr gregale wiejący z północnego wschodu przynosząc chłodniejsze powietrze z Bałkanów. Sporadycznie w tych miesiącach występuje tu również wiatr sirocco, który wieje od Sahary, przynosząc piach, wyższą wilgotność i wyższe temperatury.

Pogoda na Malcie zimą

Pogoda na Malcie zimą

W grudniu, styczniu i lutym na Malcie jest chłodno, czasami deszczowo i wietrznie. Średnia temperatura widoczna jest w tabeli:

Miesiąc Maksymalna temperatura powietrza, С Minimalna temperatura powietrza, С Średnia temperatura wody, С
Grudzień 17,4 11,7 17,4
Styczeń 16,1 10,1 15,4
Luty 16,1 9,8 14,9

Grudzień na Malcie może być bardzo zimny, deszczowy, pochmurny, ale przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia całkowicie przysłonią Państwu niedostatki złej pogody (jeżeli taka się trafi).
Klimat Malty zimą
Styczeń na Malcie według Maltańczyków to również zimny miesiąc ale jasny, od czasu do czasu może popadać. Z pewnością jest dobry na spacery, ponieważ wówczas rozkwitają rośliny a drzewka cytrusowa obsypane są kolorowymi owocami.

W lutym na Malcie może być chłodno (z powodu wilgotnego klimatu), może się zdarzyć ulewny deszcz i sztormowy wiatr (to właśnie miesiąc, w którym Apostoł Paweł przeżył katastrofę statku, który rozbił się u wybrzeży Malty).
Мальта зимой
Ale niemało jest też w lutym dni słonecznych i jasnych. To również wspaniały miesiąc na spacery i zwiedzanie: zieleni się trawa, kwitną rośliny, a drzewka migdałowe obsypane są pachnącymi kwiatami.

Jakie ubranie wziąć na Maltę zimą?

Ciepły sweter, wiatrówkę, jesienny szalik, czapkę i rękawiczki. Parasol, kurtka nieprzemakalna oraz obuwie na deszcz z pewnością się przydadzą. Proszę również pamiętać o odzieży , która trzyma ciepło: sweter, polar, bieliznę termoaktywną, długie skarpetki.

Pogoda na Malcie wiosną

W marcu na Malcie i kwietniu na Malcie robi się cieplej. Deszcz zdarza się już rzadziej niż zimą, a w maju na Malcie robi się już całkiem gorąco i wietrznie – czuje się zmianę sezonów, z zimowego na letni.
Pogoda na Malcie wiosną
Średnia temperatura pokazana jest w tabeli:

Miesiąc Maksymalna temperatura powietrza, С Minimalna temperatura powietrza, С Średnia temperatura wody, С
Marzec 17,8 11,3 15,0
Kwiecień 20,1 13,2 15,9
Maj 24,3 16,5 17,5

W marcu na Malcie jest raz gorąco, raz chłodno, raz sucho, raz wilgotno. W kwietniu na Malcie wiosna rządzi, to najpiękniejszy czas na wyspie, wszystko kwitnie i jest ciepło. Maj na Malcie natomiast to miesiąc przejściowy pomiędzy wiosną i latem.

Niezauważalnie ciepło przechodzi w upał, wieją silne wiatry i zdarza się deszcz piaskowy , kiedy pył znad Sahary osiada na oknach i drzwiach maltańskich domostw ale widzimy go również na samochodach i roślinach , którym nadaje on charakterystyczny rudy kolor.

Jakie ubranie wziąć na Maltę wiosną?

Trzeba pamiętać o wiatrówce, ubraniach z długim i krótkim rękawem, nakryciu głowy, o okularach słonecznych oraz kremie z filtrem. Ważne jest też wygodne obuwie. Wiosna to najlepszy czas na spacery i wycieczki.

Pogoda na Malcie latem

Lato na Malcie jest suche i gorące, ciągnie się od drugiej połowy maja do pierwszej połowy września.
Погода на Мальте летом
Średnia temperatura powietrza pokazana jest w tabeli:

Miesiąc Maksymalna temperatura powietrza, С Minimalna temperatura powietrza, С Średnia temperatura wody, С
Czerwiec 28,7 20,3 21,1
Lipiec 31,5 22,8 24,1
Sierpień 31,8 23,5 25,8

Czerwiec na Malcie to typowo letni miesiąc chociaż upał nie jest jeszcze męczący, a woda w morzu daje przyjemne orzeźwienie. W lipcu na Malcie robi się goręcej ale to jeszcze nie jest szczyt upałów. Morze jest już dobrze nagrzane i nawet miejscowi już się kąpią. Sierpień na Malcie natomiast to apogeum lata. Woda jest już
bardzo nagrzana, że już nie daje takiego ukojenia ale można z niej nie wychodzić godzinami.
Klimat Malty latem
Ratunkiem jest lekka morska bryza, która przychodzi wieczorami, po zachodzie słońca.

Co spakować na Maltę latem?

Proszę zabrać ze sobą wszystko co jest potrzebne do plażowania ale również stroje na świąteczne maltańskie wieczory. Lato bowiem to niekończący się festiwal. Festyny ku czci świętych, różne imprezy lokalne, dyskoteki i imprezy plenerowe. Bardzo ważne jest aby w tym czasie nie wychodzić na zewnątrz bez ochrony głowy, okularów słonecznych, kremu z filtrem.

Pogoda na Malcie jesienią

Jesień to pora przejściowa, kończy się lato i wyspa przygotowuje się do zimy, oczywiście nie takiej jak w Polsce ?. Początkowo jest jeszcze ciepło ale później czuje się nadchodzącą porę zimową.
Pogoda na Malcie jesienią
W tabeli ukazane są średnie temperatury w tym czasie:

Miesiąc Maksymalna temperatura powietrza, С Minimalna temperatura powietrza, С Średnia temperatura wody, С
Wrzesień 28,5 21,5 25,2
Październik 25,4 18,6 23,2
Listopad 21,1 14,9 20,6

W pierwszej połowie września jest jeszcze gorąco i duszno, z pustyni powiewa jeszcze sirokko. Potem stopniowo upał się zmniejsza i zdarzają się burze. Jeżeli
zdarzą się deszcze to są ciepłe i krótkie.

Październik na Malcie, dla wielu będzie miesiącem najlepszym na odpoczynek. Można się kąpać, z przyjemnością zwiedzać, powietrze nie jest już upalne i męczące i chociaż czujemy odchodzące lato to czujemy komfort odpoczynku i możemy w pełni korzystać z uroków Malty.
Климат Мальты осенью
Natomiast listopad już przypomina zimę, nie licząc krótkiego babiego lata na jego początku. Pada wtedy deszcz, wieją silne wiatry i przychodzą pierwsze,
faktycznie zimne dla Maltańczyków dni. Na niebie pojawiają się malownicze obłoki a ziemia znowu zielenieje.

Jaką odzież zabrać na Maltę jesienią?

Jeżeli wybieracie się Państwo na początku jesieni proszę wziąć ze sobą wszystko, co jest potrzebne na plażę. Jednak parasol w walizce oraz kurtka przeciwdeszczowa nie zaszkodzą. Jeżeli jednak wyjazd będzie miał miejsce po koniec października, w listopadzie, proszę spakować ubrania odpowiednie na chłodną i wilgotną jesień: ciepły sweter, polar z kapturem, wiatrówkę, obuwie na deszcz. Sandały raczej się już nie przydadzą, ale lekką koszulkę czy bluzę warto spakować na ciepłe dni.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeżeli wyjeżdżacie Państwo w miesiącach od listopada do marca to trzeba się liczyć z chłodem i wilgocią oraz opadami deszczu (zwłaszcza w grudniu i styczniu).
Oczywiście dni słoneczne też będą. Dlatego trzeba mieć coś z krótkim rękawkiem ale również coś cieplejszego.

Jakie ubrania zabrać na Maltę

Co nosi się na Malcie w zimie?

Najlepiej przygotować taki komplet ubrań na wyjazd aby można było się ubierać na tzw. cebulkę i w razie ocieplenia szybko się rozebrać, a w razie chłodu mieć coś cieplejszego, coś od deszczu i coś chroniącego przed silnym wiatrem.

Sami Maltańczycy chodzą w zimie w odzieży termoaktywnej, w wełnianych swetrach, ciepłych skarpetach, w polarach, wiatrówkach czy bezrękawnikach.
Warto więc wtedy wziąć czapkę, szalik, rękawiczki, obuwie nieprzemakalne ale również okulary słoneczne.

Od czerwca do września na Malcie jest sucho, gorąco, słonecznie , deszczów prawie w ogóle nie ma, wiatry wieją z południa, najprzyjemniejsza wtedy jest dająca ukojenie wieczorna lekka bryza.

Co nosi się na Malcie latem?

Lekką odzież z naturalnych, przewiewnych materiałów. Krótkie spódniczki i skąpe topy. Obowiązkowo trzeba mieć osłoniętą od słońca głowę (a więc czapki, chusteczki, kapelusze). Nie można zapomnieć też o kremie z filtrem. Buty przewiewne ale wygodne. Okulary słoneczne chroniące przed mocnymi
promieniami UV. Do kąpania oczywiście strój i klapki. Proszę pamiętać, że większość plaż na Malcie jest kamienista.

Miesiące pomiędzy sezonami gorącym i zimowym – kwiecieńmaj i wrzesień-październik to okres najbardziej różnorodny. Pogoda może być zmienna.
Trzeba więc być na to przygotowanym i wziąć różnorodną odzież.

Na przykład spakować wiatrówkę, kurtkę od deszczu ale również strój kąpielowy i okulary słoneczne, lekkie spodnie i koszulki ale również coś z długim rękawem na chłodne wieczory, sandały ale również wygodne adidasy

Żyjemy w XXI wieku można więc ufać prognozom pogody i dobrym sposobem będzie przed wyjazdem sprawdzić jaka pogoda będzie podczas naszego wyjazdu, pomoże nam to dodatkowo odpowiednio dobrać naszą garderobę.

Niezależnie jednak od pogody najważniejsze są dobre wrażenia, cudowne miejsca, które Państwo zobaczycie proszę więc pamiętać o pozytywnym nastawieniu i dobrym nastroju.

Dlatego w dogodnym dla Ciebie terminie zarezerwuj wycieczkę z Natalią Coleiro. Do zobaczenia na Malcie!!!

Zarezerwuj wycieczkę na Maltę

ZAREZERWUJ